Szukaj na tym blogu

środa, 18 czerwca 2014

Expres plus Ząbki...

... tylko taka nazwa ciśnie mi się na usta, gdy patrzę na tę chustę...
Tym razem chciałam zrobić coś, co będzie bardziej zaokrąglone i będzie się zaczynać od górnego środka chusty. Za wzór posłużył mi TEN opis Dropsa. Sama narzutka jakoś nie chwytała mnie za serce, ale wczytałam się w opis... wielokrotnie... i rozrysowałam go sobie. Wszelkie dodawane oczka występują w nim w postaci oczek przekręconych, przez co nie ma dziurek i ścieg jest zwarty. Ja chciałam narzutce dodać lekkości i zastosować zwykłe narzuty. Wrzuciłam włóczkę na druty i ruszyłam...

Jak już tak po swojemu dziergałam, to pod koniec mnie całkiem poniosło i z wewnętrznej potrzeby wyostrzenia tej zaokrąglonej formy wymyśliłam ząbkowe wykończenie. Ząbki powstały za pomocą skróconych rzędów.


Półkolisty kształt chusty jest dla mnie nową formą. Od dawna chciałam zrobić coś takiego, ale nie wiedziałam jak. Teraz już wiem i stwierdzam, że to jest super uczucie, gdy ma się wpływ na kształt dzianiny, którą się tworzy. Wystarczy w odpowiednim miejscu dodawać oczka i tyle. Schemat naprawdę był prosty. Dziergałam go zaledwie parę godzin. Potem wystarczyło już tylko wyprać ręcznie wydzierganą chustę, lekko ją odcisnąć, zawinąć w ręcznik, ponownie wycisnąć (nie wykręcać!!!) i rozłożyć do wyschnięcia.

Przy okazji pokażę Wam jak blokuję chusty. O ile do dziergania mam dużo cierpliwości, to do układania chust zupełnie odwrotnie - mam jej mało. Szybko więc (już jakiś czas temu) podjęłam decyzję o zakupie specjalnych drutów do blokowania. Bardzo ułatwiają sprawę.
Pod chustą (choć tego nie widać) znajdują się piankowe puzzle w cyferki (kupione w Tesco, fajna grubość za dobrą cenę), na nich jest duży ręcznik (czasem dwa), a na samym wierzchu trzy ścierki w kratkę (mój ostatni nabytek - udawana linijka). Do tego zestaw szpilek i trochę gimnastyki. Na następny dzień chusta jest gotowa.
Włóczka DELIGHT Drops,
druty 5 mm
4 komentarze:

 1. Aż mi dech zaparło! W jeden dzień zrobiłaś tę chustę!!!! Ja moją robiłam. .. miesiąc. Cudowna wyszła. Mnie bardzo podobają się takie właśnie półkoliste chusty, ale na razie nie mam pojęcia, jak się je robi. Dziękuję, że pokazałaś, jak blokujesz chusty. I że podpowiedziałaś, że te śliczne ząbki są robione rzędami skróconymi - nie wiedziałabym.
  Uwielbiam oglądać Twoje chusty!
  Asia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Asiu, robiłam tę chustę kilka godzin, bo użyłam grubych drutów i ścieg był prosty (same prawe), a Twoja chusta była bardziej skomplikowana i dziergana ze strasznej cienizny (800m w motku!). Cieszę się, że do mnie zaglądasz :)

   Usuń
 2. Kupiłaś ściereczkę w kratkę, czy znalazłaś w maminej szafie? W każdym razie wygląda jak fachowe akcesorium :)
  Chusta oczywiście prima sort :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ściereczki kupiłam w Jysku, trochę są sztucznawe w dotyku, ale działają jak linijka i o to mi chodziło.

   Usuń