środa, 31 marca 2021

Pętelki i piegi...

 ... to jedne z moich ulubionych motywów mozaikowych, które wmiksowuję co jakiś czas w nowe projekty.

Chciałam pokazać Wam dzisiaj dwa ostatnie z planowanych w sezonie jesienno-zimowym projektów mozaikowych. Oto komin i czapka w dwóch wariantach. 

Opis komina jest uniwersalny i w oparciu o niego można wykonać dzianinę z dowolnej włóczki i w dowolnym rozmiarze. Całość dziergana jest w okrążeniach. Wzór ma dwie wersje językowe w osobnych plikach: polską i angielską. Obie wersje zawierają instrukcje słowne "rząd po rzędzie" oraz schematy dla tych, którzy są wzrokowcami. W polskiej wersji zamieściłam angielskie symbole dziewiarskie, ale dołączona jest do nich legenda z dokładnymi wyjaśnieniami po polsku. Poza tym wszystko inne też jest po polsku.

W opisie znajdziesz tabelę podpowiedzi dla mnóstwa opcji, co oznacza, że naprawdę możesz chwycić za dowolna włóczkę i druty, tylko trzeba wcześniej zrobić próbkę, by na jej podstawie obliczyć liczbę oczek, potrzebnych na obwód komina. Potem wystarczy wybrać z tabelki odpowiednią wartość i dziergać według dalszych podpowiedzi i instrukcji.

Całość składa się z trzech pasów motywów pętelek, ułożonych skośnie na tle piegów. W zależności od obwodu komina, pasy pętelek i piegów mogą być węższe lub szersze. W modelu opisowym, który ma kształt tuby o wymiarach ok. 58 cm w obwodzie i ok. 36 cm szerokości układają się one następująco:


To mój ulubiony fason komina i dobrze się w nim czuję.


Opis czapki został opracowany w czterech rozmiarach, tj. XS/S - S/M - M/L - L/XL. 

Dodatkowo dla osób lubiących tak jak ja dziergać pod wpływem impulsu z włóczki, która akurat wpadnie w ręce, dodana została tabelka z informacjami o modyfikacjach w rozmiarach. Czyli jest podobnie, jak w przypadku komina - robimy próbkę, obliczamy ile będziemy potrzebować oczek w obwodzie czapki, wybieramy odpowiednią wartość z tabelki i dalej postępujemy według zaleceń. Mamy też duży wpływ na długość czapki, ponieważ jej początek mieści się na czubku, gdzie najpierw kształtujemy i nadajemy obwód całości, a następnie dziergamy prosto w dół do momentu, aż nam wystarczy.

Ponadto model czapki ma dwa warianty, różniące się między sobą szerokością pasów pętelek.

WARIANT I:

WARIANT II:
Zdecydowałam się na stworzenie czapki w dwóch wariantach dla osób, które chciałyby wydziergać sobie cały komplet. Wystarczy najpierw zdecydować o wymiarach komina (tuba: 60 - 70 cm; zawijas: 120 - 130 cm), a następnie dobrać do niego odpowiedni wariant czapki. Do tuby będzie pasować czapka w wariancie I, z dwoma węższymi pasami pętelek:


Włóczka FLORA Drops oraz DELIGHT Drops, druty 3 mm

Drugi wariant będzie się dobrze łączyć z kominem na zawijanie, w którym zarówno pasy pętelek, jak i piegów są szersze.
Włóczka BABY MERINO Drops, druty 3 mm

Opis czapki jest skonstruowany podobnie jak opis komina. W polskiej wersji językowej znajdują się symbole angielskie. W pierwszym etapie (czubek) zamieściłam tylko instrukcje słowne, natomiast w kolejnych etapach można sobie wybrać, czy chce się korzystać dalej z instrukcji słownych, czy ze schematów.


Oprócz powyższych wersji, w etapie testowania powstało kilka dodatkowych czapek i kominów. Poniżej zestawię je wszystkie w formie skróconej, ale zachęcam do kliknięcia w imię autora, aby zostać przekierowanym bezpośrednio na jego stronę na Ravelry, by zobaczyć więcej zdjęć i poczytać o parametrach włóczkowych:

1. Wersja moja: komin tuba z grubszej włóczki: Big Delight Drops i Lanagold Alize, druty 5 mm.2. Wersja Bożeny: czapka z włóczki Shetland Yarn Art, druty 4,5 mm.


3. Wersja Bożeny: komin z włóczki Shetland Yarn Art, druty 4,5 mm.4. Wersja Marzeny: czapka z włóczki Nord Drops, druty 3 mm.


5. Wersja Elżbiety: czapka z włóczki  Rico Design Creative Wool Degrade, druty 4 mm.


6. Wersja Elżbiety: komin z włóczki Rico Design Creative Wool Degrade, druty 4 mm.Mam nadzieję, że projekt się Wam spodoba.

Opis czapki dostępny jest TUTAJ - klik, a komina TUTAJ - klik.
Oba opisy będą tańsze o 20% bez wpisywania kodu do wtorku 6 kwietnia br.

Tradycyjnie i tylko dla czytelników mojego bloga przewidziałam zniżkę 40% na oba wzory z kodem: PIEGI i ta promocja potrwa do północy 3 kwietnia br.

Promocje nie łączą się ze sobą.

Zapraszam!

Na koniec chcę podziękować Testerkom za stworzenie swoich wersji. Bardzo dziękuję też Oli za nieocenioną pomoc przy ostatecznym sprawdzaniu opisów od strony edytorskiej. 8 komentarzy:

 1. Ale śliczne. Renia, to jasne połączenie kolorów dla Ciebie w punkt. I ten wzór mozaikowy mega. Zrób Sobie taki płaszczyk albo kartigan.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Aga. Ale płaszczyk to ja bym robiła chyba rok :)

   Usuń
 2. Śliczne 😁, wszystkie wersje pięknie się prezentują. Mozaika ma to do siebie, że efektowna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękne projekty - aż żal, że zima się już skończyła. Pierwszy wariant czapki wraz z tubą w tej wersji kolorystycznej po prostu cudo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Kasiu. Zima się skończyła, ale kiedyś wróci i komplet będzie jak znalazł :)

   Usuń
 4. Wszystkie wykonania bardzo udane.
  Kolorystycznie bardzo podoba mi się Twój komplet z Flory i Delight.
  Widać,pokochałaś mozaikę całym sercem 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ewo i tak, masz rację. Wpadłam w mozaikę po uszy :)

   Usuń