... to jedne z moich ulubionych motywów mozaikowych, które wmiksowuję co jakiś czas w nowe projekty.
Chciałam pokazać Wam dzisiaj dwa ostatnie z planowanych w sezonie jesienno-zimowym projektów mozaikowych. Oto komin i czapka w dwóch wariantach.
Opis komina jest uniwersalny i w oparciu o niego można wykonać dzianinę z dowolnej włóczki i w dowolnym rozmiarze. Całość dziergana jest w okrążeniach. Wzór ma dwie wersje językowe w osobnych plikach: polską i angielską. Obie wersje zawierają instrukcje słowne "rząd po rzędzie" oraz schematy dla tych, którzy są wzrokowcami. W polskiej wersji zamieściłam angielskie symbole dziewiarskie, ale dołączona jest do nich legenda z dokładnymi wyjaśnieniami po polsku. Poza tym wszystko inne też jest po polsku.
W opisie znajdziesz tabelę podpowiedzi dla mnóstwa opcji, co oznacza, że naprawdę możesz chwycić za dowolna włóczkę i druty, tylko trzeba wcześniej zrobić próbkę, by na jej podstawie obliczyć liczbę oczek, potrzebnych na obwód komina. Potem wystarczy wybrać z tabelki odpowiednią wartość i dziergać według dalszych podpowiedzi i instrukcji.
Całość składa się z trzech pasów motywów pętelek, ułożonych skośnie na tle piegów. W zależności od obwodu komina, pasy pętelek i piegów mogą być węższe lub szersze. W modelu opisowym, który ma kształt tuby o wymiarach ok. 58 cm w obwodzie i ok. 36 cm szerokości układają się one następująco:
Opis czapki został opracowany w czterech rozmiarach, tj. XS/S - S/M - M/L - L/XL.
Dodatkowo dla osób lubiących tak jak ja dziergać pod wpływem impulsu z włóczki, która akurat wpadnie w ręce, dodana została tabelka z informacjami o modyfikacjach w rozmiarach. Czyli jest podobnie, jak w przypadku komina - robimy próbkę, obliczamy ile będziemy potrzebować oczek w obwodzie czapki, wybieramy odpowiednią wartość z tabelki i dalej postępujemy według zaleceń. Mamy też duży wpływ na długość czapki, ponieważ jej początek mieści się na czubku, gdzie najpierw kształtujemy i nadajemy obwód całości, a następnie dziergamy prosto w dół do momentu, aż nam wystarczy.
Ponadto model czapki ma dwa warianty, różniące się między sobą szerokością pasów pętelek.
WARIANT I:
WARIANT II:
Zdecydowałam się na stworzenie czapki w dwóch wariantach dla osób, które chciałyby wydziergać sobie cały komplet. Wystarczy najpierw zdecydować o wymiarach komina (tuba: 60 - 70 cm; zawijas: 120 - 130 cm), a następnie dobrać do niego odpowiedni wariant czapki. Do tuby będzie pasować czapka w wariancie I, z dwoma węższymi pasami pętelek:
Ale śliczne. Renia, to jasne połączenie kolorów dla Ciebie w punkt. I ten wzór mozaikowy mega. Zrób Sobie taki płaszczyk albo kartigan.
OdpowiedzUsuńDzięki Aga. Ale płaszczyk to ja bym robiła chyba rok :)
UsuńŚliczne 😁, wszystkie wersje pięknie się prezentują. Mozaika ma to do siebie, że efektowna.
OdpowiedzUsuńDziękuję. Ja za mozaiką przepadam :)
UsuńPrzepiękne projekty - aż żal, że zima się już skończyła. Pierwszy wariant czapki wraz z tubą w tej wersji kolorystycznej po prostu cudo!
OdpowiedzUsuńDziękuję Kasiu. Zima się skończyła, ale kiedyś wróci i komplet będzie jak znalazł :)
UsuńWszystkie wykonania bardzo udane.
OdpowiedzUsuńKolorystycznie bardzo podoba mi się Twój komplet z Flory i Delight.
Widać,pokochałaś mozaikę całym sercem 😊
Dziękuję Ewo i tak, masz rację. Wpadłam w mozaikę po uszy :)
Usuń