niedziela, 22 listopada 2020

Pomysł na czapkę...

 ... z motywem serc wpadł mi do głowy tydzień temu.

Czapka w całości została wykonana techniką mozaiki, z wykorzystaniem motywu serc, który również pojawił się w moich dwóch ostatnich projektach (zobacz TUTAJ). Stało się to nie bez przyczyny, bowiem czapka ma być uzupełnieniem kompletu.

Najważniejszą rolę odgrywają tu serca, ale nie chciałam by zdominowały całą czapkę, dlatego równie ważną rolę pełnią pochody piegów. Serca i piegi są ułożone w proporcji pół na pół, dzięki czemu czapkę można zakładać dowolnie, jak nam się w danej chwili podoba.



Włóczka BABY MERINO Drops (kol. 33 - 1 motek, kol. 08 - 1 motek),
druty 3 mm

Aby czapka mogła tak wyglądać, to należało ją dziergać skośnie, a to z kolei pociągnęło za sobą wykorzystanie takich technik jak: rzędy skrócone, prowizoryczne nabieranie oczek i łączenie oczek kitchenerem. Myślę, że zwykłe zszywanie zepsułoby efekt.

Ta czapka pasuje na głowę o obwodzie 50 - 53 cm i ma ok. 27 - 28 cm długości. Ja lubię takie długie czapki. Ta powstała dla mojej siostry, której taka długość też nie przeszkadza. Ostatecznie siostra będzie mogła wywinąć sobie brzeg na drugą stronę, o ile lewostronna mozaika nie będzie jej drażnić ;)


Bardzo żałuję, że nie udało mi się uchwycić na zdjęciach połączenia chabru z fuksją. Dlatego poniżej wklejam zdjęcia komina, na którym mniej więcej widać te kolory. Czapka stanowi z nim komplet.


Nie byłabym sobą, gdybym nie spróbowała stworzyć opisu wykonania takiej czapki. Opis praktycznie jest już gotowy. Jeśli masz ochotę go przetestować, to zgłoś się. Bardzo bym chciała opublikować ten wzór jeszcze w tym roku, dlatego start testu nastąpi 25 listopada, a finał, czyli publikacja nastąpi między 16 a 23 grudnia lub między 27 a 30 grudnia br. (w zależności od postępu prac testowych). 


Poniżej kilka szczegółów, które powinny pomóc w podjęciu decyzji o testowaniu:

1. Opis dostosowany jest do włóczki w grubości sport (a dokładniej: Baby Merino Drops) i druty 3 mm. W opisie będą wskazówki o tym, co zrobić, by wykonać czapkę w innym rozmiarze i innej długości. Dopuszczam możliwość wykonania swojej wersji z innej, również grubszej włóczki. Szczegóły ustalimy drogą mailową.

2. Wskazane jest ciasne dzierganie, żeby czapka nie miała prześwitów. 

3. Wykonanie czapki takiej jak moja zajmie ok. 8 - 9 godzin (no cóż... cienka włóczka), jednak dobranie innej włóczki i ewentualne zmiany wpłyną na długość tego czasu.

4. Potrzebne umiejętności i techniki: znajomość podstaw (oczka prawe, przesuwanie oczek bez przerabiania, dodawanie oczek, przerabianie dwóch oczek razem), praca z dwoma kolorami włóczki (technika mosaic knitting), prowizoryczne nabieranie oczek (provisional cast on), niewidoczne zszywanie igłą (garter kitchener stitch), rzędy skrócone (metoda z zawijaniem). W opisie podam linki do technik.

Dodatkowo: posiadanie profilu na Ravelry, by móc na nim udostępnić swoją wersję czapki, opcjonalnie dla posiadaczek bloga - udostępnienie na nim swojej wersji projektu i linków przekierowujących do wzoru.

Ważne: Należy dziergać zgodnie z opisem, nie kombinować, a wszelkie wątpliwości i zmiany konsultować ze mną. 

Z każdą testerką będę korespondować indywidualnie. 


17 komentarzy:

  1. Ja się zgłaszam :). Bardzo proszę o wpisanie mnie na listę.
    Czapka jest po prostu cudownym dopełnieniem szala lub komina, choć równie dobrze może wystąpić sama, bo jest prześliczna!

    OdpowiedzUsuń
  2. Genialna!!!
    Trzymam kciuki za wszystkich testujących. Brawo...

    OdpowiedzUsuń
  3. Wchodzę w to!

    Hahaha...
    Ale zabrzmiało ;0)
    Buziole :0)

    OdpowiedzUsuń
  4. Piękna, aż żal że jestem zawalona robótkami 😥. Uwielbiam mozaikę i czekam na inne wersje czapeczki. 🙂

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aniu, będzie jeszcze okazja. W głowie mam pomysły na kolejne dwie mozaikowe czapki :)

      Usuń
  5. Czapka jest cudna, tak samo jak pasujący do niej komin. Wyglądają na arcytrudny projekt. Szkoda, że w tym momencie nie mogę się podjąć wyzwania. Brak mi czasu na wszystko, od dwóch dni nie miałam drutów w dłoniach, zresztą zobacz, o której godzinie komentuję😱 Chciałabym kiedyś spróbować, ale najpierw musiałabym poznać technikę mozaiki na czymś niezobowiązującym. Już jestem ciekawa wersji testerek.

    OdpowiedzUsuń
  6. Może po raz pierwszy zdążę na coś ciekawego:). Bardzo, bardzo proszę o wpisanie mnie na listę.
    Grażyna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. OK. Proszę odezwać się na adres: renaltowka@gmail.com

      Usuń
  7. Jest przepiękna! Za taką czapką, nie tylko mężczyźni będą się oglądać na ulicy:)

    OdpowiedzUsuń
  8. Jeżeli nie jest za późno, zgłaszam się do testowania.

    OdpowiedzUsuń