poniedziałek, 1 stycznia 2024

Zaczęło się...

... od swetra, który jedna z moich znajomych miała na sobie, gdy ją spotkałam parę tygodni temu.

Ów sweter miał lekko oversizowy fason, półgolf i szerokie rękawy w długości 3/4. Został wykonany maszynowo z grubej, lekko skręconej włóczki (szacuję druty 8 - 10 mm). Był mocno zblokowany (czyli rozciągnięty wzdłuż i wszerz), przez co początkowo miałam trudność w rozpoznaniu ściegu, ale po dokładniejszych oględzinach okazało się, że na całej powierzchni zastosowano ścieg ryżowy. Wszystkie te elementy sprawiły, że nie mogłam przejść obok tego swetra obojętnie i praktycznie od razu postanowiłam wydziergać sobie podobny.

Miałam w zapasach włóczkowych materiał, który wydał mi się idealny na ten projekt, a była to włóczka GARDA ISPE w kolorze szarym. Garda jest wprawdzie sporo cieńsza od włóczki wzorcowej, ale za to ma podobną do niej strukturę. Aby jeszcze bardziej podbić jej puszystość i grubość, dodałam do niej jedną nitkę KID-SILK DROPS w kolorze ecru i ten mariaż wrzuciłam na druty 6 mm. 

Od początku wiedziałam, że moja wersja będzie nieco inna. Nie chciałam golfa, ale za to chciałam rękawy w całkowitej długości i z marszczeniem nad nadgarstkiem. Nie zależało mi również na dużej przejrzystości, więc w ściegu ryżowym użyłam drutów 6 mm (a nie np. 7 lub 8 mm), a w ściągaczu 5 mm. Do tego zadbałam o kilka detali, jak choćby ozdobne linie raglanu.

Dziergało się ekspresowo i kilka dni później miałam już gotowy sweter.


Sweter został wykonany od góry w okrążeniach. Dekolt został ukształtowany rzędami skróconymi.


Karczek utworzony został przy pomocy ozdobnych linii raglanowych, których kontynuację zastosowałam później w tułowiu i rękawach.


Rękawy są szerokie i mocno zwężane tuż nad mankietem.


Wyszło miękko i ciepło.


Włóczka GARDA Ispe (70% bawełna, 30% alpaca; kol. 107; 
zużycie - 306 g
oraz KID-SILK Drops (75% moher, 25% jedwab; kol. 01;
zużycie - 65 g
druty 6 mm oraz 5 mm (ściągacz)

Efekt bardzo mi się podoba i dlatego postanowiłam stworzyć opis wykonania takiego swetra. I tu pojawił się pierwszy znaczący problem - włóczka GARDA nie jest już produkowana. W związku z tym nie mogę opublikować swetra, którego nie da się odtworzyć. 

Wykonałam więc drugi sweter z połączenia jednej nitki COTTON LIGHT DROPS z 2 nitkami KID-SILK DROPS. Mieszanka ta jest grubsza, więc użyłam drutów 7 mm w ściegu ryżowym i 6 mm w ściągaczu. Ta wersja stała się podstawą opisu, który już jest gotowy do przetestowania.







Włóczka COTTON LIGHT (50% bawełna, 50% poliester; kol. 11;
zużycie - 267 g
oraz KID-SILK Drops (75% moher, 25% jedwab; kol. 18;
zużycie - 115 g
druty 7 mm i 6 mm (ściągacz)

Jeśli masz ochotę przetestować ten wzór, to zapraszam Cię do zapoznania się ze szczegółami w zakładce: TESTOWANIE - AKTUALNE INFORMACJE.



2 komentarze:

  1. Reniu - kolejny piękny sweterek z obniżoną linią ramion - super! Ja musiałabym robić rozpinany, bo takie wkładane przez głowę a ciepłe nie nadają się teraz dla mnie... Pozdrawiam Cię cieplutko!

    OdpowiedzUsuń