... a stało się to wczesnym rankiem we wtorek po Wielkanocy. Ni stąd, ni zowąd przyszły mi do głowy dwa chuściane pomysły, które potem przez cały dzień próbowałam rozrysować.
Realizację jednego z nich rozpoczęłam jeszcze tego samego dnia, wykorzystując grubszą włóczkę, bo taka miała w szybkim tempie dać efekt końcowy, urzeczywistniający pierwotny pomysł. Tak właśnie wygląda prototyp:
Chusta jest wykonana techniką Mosaic Knitting, w której wszystkie oczka przerabia się ściegiem francuskim naprzemiennie dwoma kolorami (zmiana koloru co dwa rzędy). Wzorki powstają dzięki oczkom przekładanym bez przerabiania. Trójkątny kształt uzyskuje poprzez dodawanie i odejmowanie oczek przy dolnym brzegu. Całość dzierga się poprzecznie, od szpica do szpica, dzięki czemu samodzielnie można zdecydować o rozmiarze chusty.
Włóczka BIG DELIGHT Drops (kol. 08 - potrzebne 2 motki)
oraz LIMA Drops (kol. 9020 - potrzebne 3 motki),
druty 5,5 mm
Użycie jasnej włóczki dla tła i cieniowanej dla motywu kontrastowego, daje w efekcie wrażenie wyrazistej bordiury i pastelowej części wewnętrznej. Użycie jednokolorowych włóczek nieco ten efekt zmniejsza, ale za to wygląda bardziej klasycznie.
Podobnie jak w przypadku doboru kolorystyki, tak grubość włóczki ma wpływ na efekt końcowy. Myślę, że mozaika im mniejsza, tym lepiej widoczna. Poniżej widać fragment wersji docelowej, która jeszcze jest w trakcie powstawania. Dziergam ją z włóczki BABY ALPACA SILK Drops ( w przypadku tej grubości ilość potrzebnej włóczki to po 3 motki z każdego koloru).
Wzór jest już spisany i prawie gotowy do testowania. Znajdą się w nim instrukcje słowne (rząd po rzędzie w języku polskim, za wyjątkiem oznaczeń dziewiarskich, które będą w języku angielskim, co jednak nie powinno być problemem, ponieważ będą one wyjaśnione) oraz schematy.
Jeśli masz ochotę wydziergać sobie taką chustę i przy okazji wejść w rolę testerki to zapraszam, zgłoś się. Mile widziane są osoby, które wnikliwym okiem będą wyłapywać błędy, a w końcowym etapie zrobią ładne zdjęcia, które następnie udostępnią na swoim profilu na Ravelry. Czas testowania: 1 - 30 maja 2020 r.
Wszelkie kwestie dotyczące włóczek, drutów oraz przebiegu całego testu ustalimy drogą mailową.