środa, 19 kwietnia 2023

Croissant...

 ... to wzór, który może być wykonany z każdej włóczki. Aby to potwierdzić wyszperałam z zapasów włóczkę, która ma w składzie 36% moheru, 24% wełny i 40% anilany. Dostałam ją w liczbie 3 motków kilka lat temu od koleżanki i od tamtej pory nie wiedziałam co z nią zrobić. Na ten wzór nadała się idealnie.

Od kilku lat przy projektowaniu chust bardzo zwracam uwagę na konstrukcję dzianiny. Staram się tworzyć wzory, które trzymają swój kształt nawet po długim upływie czasu od blokowania. Powiem więcej, zwykle po namoczeniu unikam mocnego blokowania i po prostu rozkładam dzianiny na ręczniku, wyrównując tylko ich krawędzie i pozwalając im spokojnie wyschnąć. Oczywiście w przypadku wzorów ażurowych należy dzianiny blokować, ale akurat w tym przypadku nie było to konieczne.


Chciałam żeby było ciekawie w trakcie dziergania, więc zastosowałam tutaj większy mix schematów, inny niż w oryginale (zobacz TUTAJ - klik). Użyłam również grubych drutów. Dzięki temu wykonanie całości zajęło mi tylko kilka godzin.

Darmowy opis wzoru możecie pobrać STĄD - klik. Zachęcam do wydziergania swojej wersji z czegokolwiek, co macie w zapasach.


Włóczka MOHEREK Z EFEKTAMI Anilux (75 g),
druty 5,5 mm


sobota, 8 kwietnia 2023

Jakiś czas temu...

 ... pod wpływem wielu pytań około-dziewiarskich, które padają z ust moich znajomych, poczułam w sobie chęć do zorganizowania cyklu spotkań, podczas których mogłabym uczyć podstaw dziergania i szydełkowania, a także rozpowszechniać wiedzę na temat dziergania swetrów od góry. 

Pomysł ten spotkał się z miłym odzewem i na pierwsze spotkanie przyszło kilka zainteresowanych kobiet, dziewczyn oraz dziewczynek. Grupa była podzielona na te, które dopiero uczyły się podstaw, i na te, które sobie te podstawy przypominały. Wszystkie panie mogły posłuchać o różnicach pomiędzy włóknami, pooglądać różne włóczki oraz wypróbować różne druty i szydełka z mojej kolekcji.

Każda z osób miała swoje oczekiwania edukacyjne, co znacznie wpłynęło na moje obecne plany robótkowe. Jedna z pań jeszcze przed spotkaniem rozmarzyła się na temat ażurowego swetra, więc zaprojektowałam coś, co by jej pasowało i nawet wykonałam swoją wersję (pokażę ją niebawem). Na spotkaniu jednak okazało się, że przypominanie sobie podstaw będzie wymagało więcej czasu i na początek przygody z dzierganiem od góry przydałby się łatwiejszy projekt. I tu przeskoczę przez etap kupowania odpowiedniej włóczki i dziergania z niej próbki do momentu, w którym powstaje opis na wiosenną wersję projektu w stylu "Open to warm" (być może będzie testowanie - obserwujcie blog).

Druga z pań zapragnęła wydziergać sobie chustę z włóczki Kid-Silk DROPS. Na etapie przypominania podstaw wykazała się ona sporą zręcznością, więc zakup moherowej włóczki nie byłby błędem. W czasie oczekiwania na przesyłkę wymyśliłam projekt, który byłby dość prosty w wykonaniu przez osobę znającą podstawy (czyli oczka prawe, oczka lewe, dodawanie oczek). Wykonałam malutki prototyp, sprawdzający poprawność opisu i udałam się na kolejne spotkanie dziewiarskie, na którym pani ta mogła od razu go testować, najpierw na innej włóczce, a po chwili na właściwym Kid-Silku. Ta wersja jeszcze się dzierga, ale w międzyczasie ja zrobiłam swoją i dopracowałam opis jej wykonania.


Chustę tę dzierga się od prawego rogu (kolor fuksjowy) do lewej krawędzi (kolor łososiowy). Układ dziurek można zaaranżować po swojemu, a ja zaaranżowałam go tak, jak powyżej.

Projekt został tak skonstruowany, by można w nim było wykorzystać resztki włóczek (o dowolnej grubości i składzie) i ja właśnie tak zrobiłam. Najpierw zużyłam resztę fuksjowego Kid-Silka Drops, a potem dołączyłam ostatni posiadany motek niestety mniej miękkiego Kid Royalu Alize. Rozmiar chusty to ok. 135 cm rozpiętości i ok. 45 cm wysokości mierzonej przez środek.

Chusta trzyma swój kształt i nie trzeba jej specjalnie naciągać przy blokowaniu. Wystarczy po namoczeniu rozłożyć na płaskiej powierzchni i lekko wyrównać brzegi.





Włóczka KID-SILK Drops (kol. 13 - 11 g) oraz 
KID ROYAL Alize (kol. 856 - 25 g),
druty 3,25 mm

O kolejnych pomysłach dziewiarskich, zainspirowanych moimi koleżankami dziewiarkami napiszę może kolejnym razem, a tymczasem zapraszam Was do skorzystania z opisu na prezentowaną chustę. 

Opis wykonania jest dostępny za darmo. Możecie go pobrać STĄD - klik. Miłego dziergania!