Strony

sobota, 23 stycznia 2021

Testowanie nr 2...

 ... rusza już za chwilę i będzie dotyczyć mozaiki.

Mowa tu o komplecie w kwadraciki, którego pierwszą wersję w kolorze błękitno-białym pokazałam jeszcze w grudniu (zobacz - TUTAJ).

Główną rolę odgrywa tutaj pochód kwadracików, który był już wykorzystywany przeze mnie w innych projektach (np. w szaliku/kominie Mosaic on a swing oraz chuście Thunderbolt). Lubię ten motyw za jego asymetrię i w tym projekcie również wyraźnie ją widać.

Przy niebiesko-białej czapce zapowiadałam, że kolejna wersja będzie dziergana od góry do dołu i tak też zrobiłam. Główną przyczyną odwrócenia kierunku było wyjście naprzeciw osobom, które lubią krótsze, bardziej dopasowane czapki. W ten sposób nie ma ryzyka zniekształcenia motywu mozaikowego w górnej jego części. Po prostu najpierw dzierga się czubek, potem rozpoczyna motyw kwadracików, a gdy już uznamy, że długość czapki nam odpowiada, to przeskakujemy do etapu końcowego i tyle. Przy oryginalnej długości kwadraciki spotykają się ze sobą przy dolnym brzegu, a w w wersji skróconej nie.



Opis został opracowany na włóczkę Baby Merino Drops w czterech rozmiarach: dziecko (S, M, L), ale dodałam do niego też informacje na temat dziergania z dowolnej włóczki i w dowolnym rozmiarze. Oznacza to, że można taką czapkę wykonać z czego się chce i dla kogokolwiek, tylko wcześniej trzeba zrobić próbkę. Chociaż prawdę mówiąc i tego nie trzeba robić (ale tylko w sytuacji, gdy znamy włóczkę i wiemy, czy ma tendencję do rozciągania się), bo dziergając od czubka możemy zmierzyć cząstkowe parametry w trakcie przyrastania robótki.


Najwięcej zmian w stosunku do poprzedniej wersji dokonałam w kominie. Biało-niebieska wersja była dziergana wzdłuż i na końcu została zszyta. Również motyw mozaikowy był trochę inaczej ułożony. Nową wersję komina postanowiłam dziergać w okrążeniach, a mozaikę ułożyłam w 4 trójkąty. 

Obwód komina to ok. 128 cm, w związku z tym trzeba mieć świadomość, że liczba oczek w okrążeniu jest duża (między 350 a 400 na drutach 3 mm). Najtrudniejszy moment jest na początku, gdy trzeba te oczka nabrać na drut, a potem bardzo ostrożnie połączyć robótkę w okrąg, by jej nie przekręcić (dobrze jest to sprawdzić kilka razy). Gdy to się uda, to potem będą już tylko same plusy takiego sposobu dziergania, m.in. mniej okrążeń do przerobienia na wysokość i brak konieczności zszywania. 

W formie zamotanej komin układa się następująco:



Do wykonania tego komina można zastosować dowolną włóczkę. Można go też modyfikować pod względem rozmiaru, ale należy pamiętać, że zmiany w obwodzie wpłyną też na szerokość komina, ponieważ proporcje pomiędzy motywami są stałe.


To co? Jest ktoś chętny do testowania?

Możesz się zgłosić do samej czapki, samego komina lub kompletu. 

Jeśli się zgłosisz, to otrzymasz wzór bezpłatnie, by potem w terminie wydziergać swoją wersję. Zapewniam, że wzór poprowadzi Cię krok po kroku i praca z nim będzie przyjemna.

Dla osób, które chciałyby dołączyć do testowania, utworzyłam nową zakładkę: Testowanie - aktualne informacje (pod zdjęciem tytułowym bloga). W zakładce tej znajdziesz informacje o terminach i przebiegu testu. Zapraszam.




niedziela, 17 stycznia 2021

Opis czapki May Loops...

 ... jest już gotowy. 

To w ogóle jest niesamowite i chyba do tej pory jeszcze się nie zdarzyło, żeby wszystkie testowe wersje były ukończone na dwa tygodnie przed czasem. Moje drogie Testerki, macie chyba turbo-druty i bardzo Wam za to tempo dziękuję, bo dzięki temu może inni skorzystają z opisu, póki jest zima :)

O samym projekcie pisałam więcej TUTAJ, ale napomknę, że czapkę przerabia się po skosie. Oczka początkowe nabiera się prowizorycznie, by na końcu połączyć krawędzie szwem o nazwie Garter Kitchener Stitch. Całość wykonuje się ściegiem francuskim i techniką mozaiki, przy jednoczesnym kształtowaniu czubka rzędami skróconymi.

Technika mosaic knitting polega na zmianie koloru włóczki co dwa rzędy i przerabianiu oczek prawych lub przesuwaniu ich bez przerabiania. Myślę, że każdy, kto zna podstawy robienia na drutach, nie powinien mieć problemu z mozaiką. 

Jeśli chodzi o rzędy skrócone, to zastosowałam tutaj metodę z zawijaniem oczek po to, by ukryć dziurki, wynikające ze skracania. Natomiast warto pamiętać, że w przypadku tej czapki nie ma konieczności podnoszenia owinięć i przerabiania ich razem z oczkami, bo wszystko się gubi w ściegu francuskim.

Dla tych, którzy mogliby się czuć niepewnie w tych wszystkich technikach, dołączyłam do opisu linki instruktażowe. 

To teraz pokażę wersje testowe.

Wersja moja - główna, na podstawie której powstał opis. Włóczka Baby Alpaca Silk DROPS, druty 3 mm.







Wersja Uli - włóczka Nord DROPS, druty 3 mm:




Wersja Amuszki - włóczka Nord DROPS, druty 3 mm:




Wersja Joanny - włóczka Lanagold Fine ALIZE i Delight Drops, druty 3 mm:




Wersja Agaty - włóczka Baby Merino DROPS i Fabel DROPS, druty 2,75 mm:




Wersja Moniki - włóczka Lima DROPS i Big Delight DROPS, druty 4 mm:




Opis jest już dostępny i można go pobrać STĄD - klik.

Dla tych, którzy chcą go kupić, przewidziałam 20% zniżkę bez konieczności wpisywania kodu. Promocja ta potrwa do północy 22 stycznia 2021 r. i obejmuje również opis wykonania chusty May Loops, z którą czapka stanowi komplet.

Dla czytelników bloga przewidziałam promocję - 40% z kodem: PETELKI na opis wykonania czapki i ta promocja potrwa tylko do północy 19 stycznia br.

Promocje nie łączą się ze sobą.

Miłego dziergania!



środa, 13 stycznia 2021

Floating Colors hat...

 ... nie wiem czy pamiętacie tę czapkę. W lutym minie rok od jej publikacji (zobacz TU).

Akurat teraz potrzebowałam czapki w jednolitym, morskim kolorze, wyciągnęłam więc z zapasów Punę w kol. 15 i postanowiłam przypomnieć sobie ten projekt. 

Czapka Floating Colors, gdy jest wydziergana jednym kolorem, to zdaje się być taka niepozorna.



Kiedy jednak wywrócimy ją na drugą stronę, to dostrzeżemy, że niepozorny ścieg ma inne, bardziej strukturalne oblicze.


Dzieje się tak za pomocą użycia ściegu o nazwie: Stockinette Brioche Stitch. Jest to taka odmiana brioszki, która najpiękniej moim zdaniem wygląda, gdy użyje się cieniowanych włóczek, stąd nazwa czapki "Floating Colors / Pływające barwy". Drugą zaletą tego ściegu jest jego grubość i dlatego lubię go używać również przy jednokolorowych włóczkach.


Czapka została wydziergana od góry w okrążeniach. To jest moja ulubiona metoda. Oczywiście gdy dopiero zaczyna się przygodę z dzierganiem czapki od czubka, to sposób ten może wydawać się mało komfortowy. Myślę jednak, że warto go poćwiczyć, bo jego główną zaletą jest brak konieczności wykonania próbki przed nabraniem oczek początkowych. W początkowych centymetrach przyrastania robótki można zobaczyć jak układa się ścieg i na nim policzyć oczka, by przewidzieć ile będziemy ich potrzebować w całym obwodzie. To oznacza, że na bieżąco możemy sobie dostosować zarówno szerokość, jak i długość czapki. 

Opis wykonania tej czapki jest dostępny w dwóch wersjach językowych (PL i EN) na Ravelry - klik i ma sporo wersji, wykonanych z różnych włóczek, co można zobaczyć po kliknięciu zakładki "projekty" w głównym oknie (możesz też kliknąć TU). 

Od razu uprzedzam, że mały rozmiar drutów, to nie jest błąd. Czapka powinna być wykonana zwartym ściegiem, a w przypadku Stockinette Brioche Stitch tylko użycie pozornie zbyt cienkich drutów da ten efekt.

W opisie znajdziesz kilka rozmiarów czapki i instrukcje słowne wykonania każdego rzędu.

Czapka ta może stanowić komplet z chustą o tej samej nazwie. Więcej na temat chusty można przeczytać TUTAJ - klik.

Tylko dla czytelników mojego bloga zarówno opis czapki, jak i opis chusty będą dostępne z 40% zniżką do północy 16 stycznia br. przy użyciu kodu: DZIERGAWKI

Ooo, taka niespodzianka :) Miłego dziergania!

Włóczka PUNA Drops (kol. 15 - 75 g),
druty 3 mm



czwartek, 7 stycznia 2021

Julietta Hat...

 ... jest kolejną odsłoną projektu sprzed dwóch lat, którego opis został właśnie przeze mnie poprawiony, i ulepszony. Już od dłuższego czasu czułam, że muszę to zrobić. Dlaczego? Bo to trochę jest tak jak z muzykiem, który w zależności od stopnia zaawansowania w danym momencie życia gra jakiś utwór w pewien konkretny sposób, a po kilku miesiącach/latach gra go inaczej, dojrzalej, lepiej. I właśnie teraz, po dwóch latach, znalazłam czas i pomysł na przeredagowanie pierwotnego opisu. Co zatem zostało poprawione?

Przede wszystkim wzbogaciłam rozmiarówkę i zamiast jednego rozmiaru są dwa: S (na obwód głowy 52-54 cm) oraz M/L (na obwód głowy 55-58 cm).

Opisowa czapka ma 26,5 cm długości, ale ze względu na to, że nie każdy lubi czapki "menelki", to dodałam do opisu wskazówki co zrobić, gdy chce się wykonać Juliettę w innej długości. Dla przykładu pokażę Wam dwie wersje w rozmiarze S: szaro-musztardowa o długości 26,5 cm oraz granatowo-różowa o długości 22,5 cm.

W opisie znalazły się również wskazówki o dopasowywaniu szerokości, choć z uwagi na dość duży rozmiar motywu mozaikowego, w tym zakresie nie ma dużego manewru działania. Jednak może to mieć znaczenie w przypadku użycia włóczki o innej grubości. Tak właśnie jest w przypadku prototypów sprzed dwóch lat, które zostały wykonane z innych włóczek i na szerokość mają mniej motywów, niż modele obecne (przy okazji wspomnę, że ich długość to 25 cm).


Dla osób, które podobnie jak ja lubią dostosowywać wzór do innej włóczki, przygotowałam garść informacji o przeliczaniu oczek początkowych. Dzięki temu Juliettę Hat można wykonać z czego się chce. Odradzam jednak używanie w tym modelu cieńszych włóczek, bo motyw mozaikowy wyjdzie zbyt wąski, co może całościowo niezbyt dobrze wyglądać. Myślę, że grubość DK/worsted jest tutaj idealna. Jednak mogę zdradzić, że w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie powstanie wersja Julietty Hat na włóczki w grubości sport/fingering. A przynajmniej takie są plany...

Do opisu dodałam tutorial o tym jak przygotować do zszywania oczka, powstałe po wypruciu prowizorycznego łańcuszka. O ile zwykłe oczka, czyli te ze ściegu francuskiego po prostu przekłada się na drut, o tyle oczka mozaikowe częściowo muszą być poprzekręcane i ten tutorial pokazuje dokładnie jak to zrobić. Po takim ułożeniu, dalsze zszywanie Kitchenerem nie powinno już sprawiać problemów, tym bardziej, że w opisie znalazło się również miejsce na linki odsyłające do filmów instruktażowych z użytymi we wzorze technikami, m.in. jak zszywać Kitchenerem. Tak wygląda czapka po zszyciu, a miejsce łączenia można rozpoznać po nieznacznym rozdzieleniu się motywów mozaikowych żeberkiem ściegu francuskiego:

Poprawiłam schematy, rozrysowując każdy rząd, co jest czytelniejsze we fragmencie z rzędami skróconymi. 

Stary opis miał oznaczenia w języku polskim, w nowym są oznaczenia angielskie i uczciwie Wam napiszę, że tylko takie już teraz będą w moich projektach. Przyczyny są dwie:

Po pierwsze tak mi jest łatwiej tworzyć opisy. Po drugie w dzisiejszych czasach, przy ogromie dostępnych w sieci wzorów, warto nauczyć się angielskich symboli, które chcąc nie chcąc są najbardziej uniwersalne, zawsze oznaczają jeden konkretny manewr, a na YouTube można wyszukać nawet kilka instruktaży każdego z nich. Natomiast w języku polskim stosuje się różne symbole i oznaczenia dla jednego manewru, co może rodzić wiele wątpliwości. Pamiętam jak sama kiedyś zastanawiałam się nad różnicą między "przeciągnięciem", a "dwoma oczkami prawymi przerabianymi razem". Fachowe opisy nijak się miały do tego, co miałam na drutach, a wszystko przez to, że dziergałam sposobem rosyjskim, o czym nawet nie wiedziałam. Tak na marginesie, w TYM filmiku Makunka bardzo fajnie opowiada o prawidłowym przerabianiu oczek. Zachęcam do obejrzenia, bo świadomość tego, w jakim kierunku oczka układają się na drucie, znacznie ułatwia zrozumienie bardziej zaawansowanych zagadnień. 

Tych, którzy posługują się głównie lub tylko językiem polskim pragnę uspokoić i zapewnić, że w polskich wersjach językowych moich opisów wszystkie symbole są wyjaśnione po polsku i wszystko pozostałe też jest po polsku.

To tyle na temat zmian w opisie. Czas na zdjęcia nowych czapek.




Włóczka MERINO EXTRA FINE Drops (kol. 04 - 2 motki, kol. 30 - jeden motek), 
druty 3,5 mm



Włóczka MERINO EXTRA FINE Drops (kol. 20 - 2 motki, kol. 16 - 1 motek),
druty 3,5 mm


Wzór został zaktualizowany na Ravelry - klik, więc jeśli masz go w swej ravelrowej bibliotece, to pojawi się tam informacja o aktualizacji i będziesz mieć możliwość pobrania pliku pdf za darmo. Jeśli kupiłaś ten wzór w inny sposób, to proszę odezwij się do mnie na maila.

Dla tych, którym podoba się ten projekt i chcą go kupić przewidziałam 20% zniżkę bez wpisywania kodu. Promocja ta potrwa do północy 10 stycznia 2021 r.

Dla czytelników bloga dodatkowa promocja - 40% z kodem: JULIETKA i ta promocja potrwa tylko do północy 9 stycznia br.

Przyjemnego dziergania!



niedziela, 3 stycznia 2021

Noworoczne testowanie...

 ... czas zacząć.

W myśl zasady, by "kuć żelazo póki gorące", skorzystałam z chwili oddechu od pracy w szkole i rozrysowałam kilka pomysłów na projekty mozaikowe. Są to głównie czapki i kominy, o których wspominałam TUTAJ.

Powiem szczerze, że najchętniej opublikowałabym te wzory jak najszybciej i najlepiej wszystkie jednocześnie, ale nie chcę też pominąć etapu testowania, czyli sprawdzania poprawności opisu przez inne osoby dziergające. Może być jednak tak, że kolejne testy zaczną się podczas trwania poprzednich. Wszystko będę ogłaszać tutaj na blogu, ale też na FB, gdzie Dziergawki od jakiegoś czasu też mają swój profil (O TU - klik). Jeśli chcesz być na bieżąco, to zaglądaj do mnie, a wtedy niczego nie przeoczysz.

Jako pierwsza będzie testowana czapka, która ma stanowić komplet z chustą MAY LOOPS. Docelowa wersja już powstaje z włóczki Baby Alpaca Silk drops, na drutach 3 mm w kolorach czarnym i białym, ale efekt końcowy pokażę Wam przy publikacji opisu. Poniżej tylko mała zapowiedź tego, co się jeszcze tworzy.

W całości natomiast mogę pokazać wersję grubszą, która podobnie jak w przypadku chusty (zobacz TU), powstała jako pierwsza w celu wstępnego sprawdzenia schematów.



Jak widzicie, mamy tu dużo podobieństw z czapką z serduszkami (TĄ-klik). Tamten model okazał się bardzo udany, fajnie się go nosi, więc czymś naturalnym było wykorzystanie jego zalet w kolejnym projekcie. Dodatkowo skośny kierunek przerabiania powoduje, że pętelki układają się przy brzegu podobnie jak w chuście.




Chciałam by oprócz pętelek było w czapce trochę piegów. Tym razem też ułożyłam je w sekwencjach po to, by szew (Garter Kitchener Stitch) przypadł w miejscu, gdzie jest pas jednego koloru. Dzięki takiemu zabiegowi łączenie staje się praktycznie niewidoczne, a czapkę można nosić niezależnie od tego co uważamy za tył, a co za przód.




Gotowa czapka ma ok. 27 cm długości i 46 cm w obwodzie (bez rozciągania). Pasuje na głowę o obwodzie 52 - 54 cm.

Włóczka LIMA Drops (kol.  9020 - 59 g) oraz 
BIG DELIGHT Drops (kol. 08 - 30 g), 
druty 3,5 mm


Informacje na temat testowania - Projekt nr 1 "czapka MAY LOOPS":

1. Finalny opis będzie dostosowany do włóczki w grubości sport (a dokładniej: Baby Alpaca Silk Drops) i druty 3 mm. Jako że docelowa wersja jeszcze nie powstała, to też nie mogę jeszcze podać końcowych wymiarów czapki. Mogę natomiast zapewnić, że każda osoba testująca będzie mogła wydziergać rozmiar jaki chce, bo znajdzie w opisie wskazówki o dostosowywaniu szerokości i długości czapki oraz będzie mogła użyć dowolnej włóczki (sugeruję tylko żeby wybrać kolory o dużym kontraście).

2. Wykonanie czapki takiej jak moja biało-czarna zajmie ok. 8 - 9 godzin, jednak dobranie innej włóczki i ewentualne zmiany wpłyną na długość tego czasu.

3. Potrzebne umiejętności i techniki: znajomość podstaw (oczka prawe, przesuwanie oczek bez przerabiania, dodawanie oczek, przerabianie dwóch oczek razem), praca z dwoma kolorami włóczki (technika mosaic knitting), prowizoryczne nabieranie oczek (Provisional Cast On), niewidoczne zszywanie igłą (Garter Kitchener Stitch), rzędy skrócone (metoda z zawijaniem). W opisie podam linki do technik i należy się z nimi zapoznać, by je zastosować przy dzierganiu swojej wersji czapki.

4. Dodatkowo: posiadanie (lub założenie w najbliższym czasie) profilu na Ravelry, by móc na nim udostępnić swoją wersję czapki (ładnie wykadrowane zdjęcia i opis wszystkich parametrów włóczkowych i drutowych), a opcjonalnie dla posiadaczek bloga - udostępnienie na nim swojej wersji projektu i linków przekierowujących do wzoru.

5. Ważne: Należy dziergać zgodnie z opisem, nie kombinować, a wszelkie wątpliwości i zmiany konsultować ze mną.

6. Czas testu: początek - 7 stycznia 2021 r. (czwartek), data publikacji na Ravelry - 27 stycznia 2021 r. (środa)

7. Język opisu: polski, symbole angielskie (oczywiście z wyjaśnieniem po polsku).

8. Przebieg testu: Z każdą testerką będę korespondować indywidualnie.

Pozostałe szczegóły ustalimy drogą mailową.

To co? Jest ktoś chętny na wydzierganie czapki z pętelkami?