Strony

niedziela, 3 stycznia 2021

Noworoczne testowanie...

 ... czas zacząć.

W myśl zasady, by "kuć żelazo póki gorące", skorzystałam z chwili oddechu od pracy w szkole i rozrysowałam kilka pomysłów na projekty mozaikowe. Są to głównie czapki i kominy, o których wspominałam TUTAJ.

Powiem szczerze, że najchętniej opublikowałabym te wzory jak najszybciej i najlepiej wszystkie jednocześnie, ale nie chcę też pominąć etapu testowania, czyli sprawdzania poprawności opisu przez inne osoby dziergające. Może być jednak tak, że kolejne testy zaczną się podczas trwania poprzednich. Wszystko będę ogłaszać tutaj na blogu, ale też na FB, gdzie Dziergawki od jakiegoś czasu też mają swój profil (O TU - klik). Jeśli chcesz być na bieżąco, to zaglądaj do mnie, a wtedy niczego nie przeoczysz.

Jako pierwsza będzie testowana czapka, która ma stanowić komplet z chustą MAY LOOPS. Docelowa wersja już powstaje z włóczki Baby Alpaca Silk drops, na drutach 3 mm w kolorach czarnym i białym, ale efekt końcowy pokażę Wam przy publikacji opisu. Poniżej tylko mała zapowiedź tego, co się jeszcze tworzy.

W całości natomiast mogę pokazać wersję grubszą, która podobnie jak w przypadku chusty (zobacz TU), powstała jako pierwsza w celu wstępnego sprawdzenia schematów.



Jak widzicie, mamy tu dużo podobieństw z czapką z serduszkami (TĄ-klik). Tamten model okazał się bardzo udany, fajnie się go nosi, więc czymś naturalnym było wykorzystanie jego zalet w kolejnym projekcie. Dodatkowo skośny kierunek przerabiania powoduje, że pętelki układają się przy brzegu podobnie jak w chuście.




Chciałam by oprócz pętelek było w czapce trochę piegów. Tym razem też ułożyłam je w sekwencjach po to, by szew (Garter Kitchener Stitch) przypadł w miejscu, gdzie jest pas jednego koloru. Dzięki takiemu zabiegowi łączenie staje się praktycznie niewidoczne, a czapkę można nosić niezależnie od tego co uważamy za tył, a co za przód.




Gotowa czapka ma ok. 27 cm długości i 46 cm w obwodzie (bez rozciągania). Pasuje na głowę o obwodzie 52 - 54 cm.

Włóczka LIMA Drops (kol.  9020 - 59 g) oraz 
BIG DELIGHT Drops (kol. 08 - 30 g), 
druty 3,5 mm


Informacje na temat testowania - Projekt nr 1 "czapka MAY LOOPS":

1. Finalny opis będzie dostosowany do włóczki w grubości sport (a dokładniej: Baby Alpaca Silk Drops) i druty 3 mm. Jako że docelowa wersja jeszcze nie powstała, to też nie mogę jeszcze podać końcowych wymiarów czapki. Mogę natomiast zapewnić, że każda osoba testująca będzie mogła wydziergać rozmiar jaki chce, bo znajdzie w opisie wskazówki o dostosowywaniu szerokości i długości czapki oraz będzie mogła użyć dowolnej włóczki (sugeruję tylko żeby wybrać kolory o dużym kontraście).

2. Wykonanie czapki takiej jak moja biało-czarna zajmie ok. 8 - 9 godzin, jednak dobranie innej włóczki i ewentualne zmiany wpłyną na długość tego czasu.

3. Potrzebne umiejętności i techniki: znajomość podstaw (oczka prawe, przesuwanie oczek bez przerabiania, dodawanie oczek, przerabianie dwóch oczek razem), praca z dwoma kolorami włóczki (technika mosaic knitting), prowizoryczne nabieranie oczek (Provisional Cast On), niewidoczne zszywanie igłą (Garter Kitchener Stitch), rzędy skrócone (metoda z zawijaniem). W opisie podam linki do technik i należy się z nimi zapoznać, by je zastosować przy dzierganiu swojej wersji czapki.

4. Dodatkowo: posiadanie (lub założenie w najbliższym czasie) profilu na Ravelry, by móc na nim udostępnić swoją wersję czapki (ładnie wykadrowane zdjęcia i opis wszystkich parametrów włóczkowych i drutowych), a opcjonalnie dla posiadaczek bloga - udostępnienie na nim swojej wersji projektu i linków przekierowujących do wzoru.

5. Ważne: Należy dziergać zgodnie z opisem, nie kombinować, a wszelkie wątpliwości i zmiany konsultować ze mną.

6. Czas testu: początek - 7 stycznia 2021 r. (czwartek), data publikacji na Ravelry - 27 stycznia 2021 r. (środa)

7. Język opisu: polski, symbole angielskie (oczywiście z wyjaśnieniem po polsku).

8. Przebieg testu: Z każdą testerką będę korespondować indywidualnie.

Pozostałe szczegóły ustalimy drogą mailową.

To co? Jest ktoś chętny na wydzierganie czapki z pętelkami?



8 komentarzy:

  1. Reniu - jesteś niesamowita z tymi mozaikami! Są po prostu piękne! I przyznam się, że zupełnie nie pojmuję, jak powstaje taka czapka - patrzę na zdjęcia, widzę, że niby jakoś po boku jest robiona, ale nie wiem tak do końca - jak. Z niecierpliwością czekam na kolejne piękne rzeczy :)
    Pozdrawiam cieplutko!
    Asia

    OdpowiedzUsuń
  2. Ależ mnie korcą te pętelki, ale nie mam odpowiedniej wełenki :(

    OdpowiedzUsuń
  3. Śliczna ta czapka Renatko :)) i witam noworocznie

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam, czy można jeszcze się zgłosić? Nigdy nie brałam udziału w takim testowaniu. Pytam nieśmiało, w mailu mogę przesłać zdjęcie motków.

    OdpowiedzUsuń