Strony

sobota, 9 grudnia 2023

Among flowers mittens...

 ... są już gotowe! 

Przedstawiam Wam projekt rękawiczek i zarazem mitenek, wykonanych mozaiką z motywem kwiatowym. Mogą one stanowić komplet z chustą, kominem, szalikiem lub czapką AMONG FLOWERS.

Opis wykonania właśnie został opublikowany i można go pobrać STĄD-klik.


Opis zawiera instrukcję wykonania obu form. Przerabiane są one w okrążeniach od nadgarstka do palców, z rozszerzeniem na kciuk. Kciuk przerabiany jest na końcu.

Dwukolorowy motyw powstaje dzięki zmianie koloru włóczki co dwa okrążenia oraz zastosowaniu kombinacji oczek przerabianych i przesuwanych bez przerabiania.

Opis zawiera instrukcje słowne oraz schematy dla motywu kwiatowego. W wersji polskojęzycznej użyłam angielskich symboli dziewiarskich, ale wszystkie są wyjaśnione po polsku.

Końcowe wymiary:
Rozmiary: XS (S, M, L, XL)
Obwód dłoni na wysokości kłykci: 16 (17.5, 19, 20, 21.5) cm

Pozostałe wymiary zostały podane na stronie wzoru na Ravelry i w opisie, ale nie mają one dużego znaczenia, ponieważ każdy może zdecydować o nich sam (wskazówki o modyfikacjach zostały zawarte w opisie).

Takie rękawiczki/mitenki mogą być wykonane z różnych włóczek wełnianych (ale motyw kwiatowy najlepiej będzie się prezentować w grubościach sport lub fingering). 

Zalecam też zastosowanie różnych grubości drutów. Ściągacz warto wykonać na drutach cieńszych, część dłoniową na grubszych, a kciuk (który ja zawsze dziergam ciaśniej) na jeszcze grubszych. Do dziergania rękawiczek zawsze używam drutów z długą żyłką i metody magic loop, więc w opisie zawarłam wskazówki o rozmieszczeniu żyłek. Myślę, że da się wykonać ten wzór innymi metodami, ale ja ich nie testowałam.

Apropos testowania, wzór został przetestowany i dzięki temu mogę Wam zaprezentować wszystkie wersje. O szczegółach dotyczących drutów i włóczek możecie przeczytać na profilach Ravelry, do których zostaniecie przekierowani po kliknięciu imienia Testerki.

1. Wersja Marii - rękawiczki w rozmiarze XS.



2. Wersja Lidii - rękawiczki w rozmiarze XS.


3. Wersja Amuszki - mitenki w rozmiarze S.



4. Wersja moja, opisowa - mitenki w rozmiarze S. 


5. Wersja moja - mitenki w rozmiarze S.


6.  Wersja Ani - mitenki w rozmiarze S.


7. Wersja moja, opisowa - rękawiczki w rozmiarze M.



8. Wersja Amuszki - rękawiczki w rozmiarze M.


9. Wersja Moniki - mitenki nr 1 w rozmiarze M.



10. Wersja Moniki - mitenki nr 2 w rozmiarze M.



11. Wersja moja - rękawiczki w rozmiarze L, ale dziergane z cieńszej włóczki i na cieńszych drutach, więc wymiarowo wyszło S.




12. Wersja moja - mitenki w rozmiarze XL, ale dziergane z tej samej włóczki co nr 11 i na jeszcze cieńszych drutach, więc również pasują na rozmiar S.




Mario, Lidio, Amuszko, Aniu i Moniko - dziękuję Wam za wykonanie wszystkich rękawiczek i mitenek, za miłą współpracę (jak zawsze), za terminowość i rzetelność.

Opis wykonania rękawiczek/mitenek dostępny jest na Ravelry - TUTAJ i do 15 grudnia br. będzie tańszy o 20%.

Jeśli w koszyku wpiszesz kod: KWIATY, to otrzymasz na ten wzór zniżkę aż 40%. Promocja ta potrwa do poniedziałku 11 grudnia br.

Miłego dziergania!





wtorek, 5 grudnia 2023

Kiedy prawe spotykają lewe...

 ... to kolejna odsłona czapki ściągaczowej, której opis wykonania udostępniłam niecałe dwa lata temu (zobacz TUTAJ-klik).


Zanim jednak napiszę więcej o czapce, to wspomnę o swetrze, bo bez niego by jej nie było.


Sweter wydziergał się dość spontanicznie w ciągu zaledwie kilku dni. Wykonałam go z połączenia nieznanej mi wcześniej włóczki SOFT TWEED Drops z 2 nitkami KID-SILK Drops. Użyłam drutów 7 mm, dzięki którym udało mi się uzyskać efekt końcowy tak szybko.

Połączenie dwóch odcieni motków stworzyło trzeci kolor, który w swej nieoczywistości i głębi bardzo mi się podoba.


Sweter powstał na bazie projektu LET IT LOOZE!!! (wzór można pobrać STĄD-klik), ale musiałam go sobie na nowo przeliczyć, gdyż żaden z zawartych w opisie rozmiarów nie pasował do grubości użytej tu włóczki. Ja jednak wiedziałam czego chcę i sam opis (do którego w sumie fajnie się wraca po przerwie) potraktowałam jako zbiór wskazówek.


Włóczki:
1 nitka SOFT TWEED Drops 
(kol. mix 13 - 184 g, czyli niecałe 4 motki)
oraz
2 nitki KID-SILK Drops 
(kol. 30 - 103 g, czyli 4 motki i kawałek piątego),
druty 7 mm


Po zrobieniu swetra zostało mi w zapasie 66 g włóczki Soft Tweed i 22 g Kid-Silka, więc postanowiłam zrobić z nich czapkę.

W tym przypadku złączyłam obie włóczki po jednej nitce i użyłam drutów 4 mm (ponieważ aby czapka była funkcjonalna, musi być również zwarta).

Dziergałam od góry ze wzoru WHEN KNITS MEET PURLS, co po polsku znaczy "Kiedy prawe spotykają lewe" (można go pobrać STĄD-klik). Wzór zawiera dwie opcje kierunku przerabiania i w takich sytuacjach zawsze wybieram opcję "od góry". I co jest jeszcze istotne, opis zawiera wskazówki o dostosowywaniu wzoru do włóczki, której chce się użyć.

Moja czapka jest długa na 35 cm, w sam raz do zawinięcia na raz - dwa razy. Zużyłam praktycznie cały zapas obu włóczek (a miałam po 5 motków).

Efekt bardzo mi się podoba :)




Włóczka SOFT TWEED Drops (kol. 13 - 66 g) oraz
KID-SILK Drops (kol. 30 - 19 g),
druty 4 mm





wtorek, 28 listopada 2023

Let it looze!!!...

 ...ponownie zawitał na moich drutach.

Bardzo lubię nosić swetry. Jestem zmarzluchem i w sezonie jesienno-zimowym nie wyobrażam sobie chodzenia bez nich. Dlatego mam ich kilka w szafie i co sezon wykonuję kolejne. Tym razem wybrałam włóczkę czarną, choć posiada ona w sobie jasne włoski, przez co jest bardziej grafitowa niż czarna. Narzuciłam ją na druty i po kilku dniach uzyskałam kolejny model wzoru sprzed dwóch lat: Let it looze!!!



Tym razem nie robiłam próbki. Dziergałam w ciemno według opisu i niestety wyszedł mi rozmiar mniejszy od oczekiwanego. Wychodzi na to, że przerabiałam oczka ciaśniej niż w oryginale. Kolejny raz potwierdziła się teoria, że próbki są ważne, a po ich wykonaniu równie ważne jest utrzymywanie podobnego naprężenia włóczki we właściwej robótce.

Postanowiłam nic nie pruć, tylko zostawić tak jak jest. Dodałam tylko kilka okrążeń ściągacza na dole tułowia i w rękawach.

Sweter jest dopasowany w rękawach i luźny w tułowiu, ale ja lubię taki luz pod pachą, ponieważ nie ma wtedy ryzyka, że coś się sfilcuje. Taki fason ma jednak pewną wadę: ciężko go sfotografować, gdyż najlepiej prezentuje się niestety w ruchu. Po kilku próbach wykonania zdjęć z samowyzwalaczem poddałam się i żeby nie zwlekać dłużej z dodawaniem postów na blog, zamieszczam to co mam. Jeśli jesteście ciekawi innych odsłon tego fasonu to zapraszam do obejrzenia zdjęć chociażby TUTAJ - klik.

Włóczka SKY Drops (kol. mix 05 - niecałe 4 motki),
druty 5,5 mm






sobota, 21 października 2023

Mozaikowe rękawiczki...

 ... to produkt, który miałam ochotę wykonać już dawno, ale do tej pory jakoś nie było możliwości by to uczynić. Gdy miesiąc temu pisałam na blogu, że muszę pójść na urlop dziewiarski z powodu natłoku pracy zawodowej, to wizja wspomnianych rękawiczek jeszcze bardziej się ode mnie oddaliła. Jednak na szczęście udało mi się opanować rytm pracy i znaleźć dodatkowo czas na dzierganie, a wraz z dzierganiem przyszły nowe pomysły.

Pierwotny pomysł obejmował zwykłe mitenki, ale bardzo szybko ewoluował w mozaikę. Gdy rozpracowałam niuanse techniczne, dotyczące dodawania oczek na kciuk, pozostało ustalić jaki motyw miałby się na tych mitenkach znaleźć. Po kilku próbach stanęło na kwiatku z projektu AMONG FLOWERS. Takie mitenki stałyby się dopełnieniem kompletu, ponieważ cała kolekcja zawiera: chustę, szalik, komin, oraz czapkę w dwóch wariantach - tym i tym.

Postanowiłam, że stworzę opis wykonania. Jako, że wzór ten będzie dobrze prezentować się zarówno na mitenkach, jak i rękawiczkach z jednym palcem, to opis będzie zawierać obie wersje.

Dlatego też oficjalnie ogłaszam, że BĘDZIE TESTOWANIE! 

Do dziś udało mi się wykonać poglądowe dwie pary mitenek i pół pary rękawiczek :)






Włóczka BABY MERINO Drops,
druty 2,5 mm, 2,75 mm oraz 3 mm

Jeśli chcesz wziąć udział w testowaniu tego wzoru, to zapraszam do przeczytania informacji o tym w zakładce TESTOWANIE - AKTUALNE INFORMACJE.

niedziela, 17 września 2023

Memory of summer...

 ... taką nazwę otrzymał mój nowy projekt swetra.

To był wzór, który powstawał najdłużej ze wszystkich moich projektów, bo aż pół roku. Nie jest to wina samego wzoru, czy też jego skomplikowania, tylko etapu życiowego, w którym obecnie się znajduję. 

Projektowanie wzorów i dzierganie jest moją pasją, natomiast zawodowo jestem muzykiem i nauczycielką w szkole muzycznej. Tak się złożyło, że od kilku miesięcy, a szczególnie teraz od września, tej pracy zawodowej mam dużo więcej i obawiam się, że pasja dziewiarska (szczególnie projektowanie) będzie musiała teraz "pójść na urlop". Jednak nie zarzekam się, zobaczymy jak potoczą się najbliższe tygodnie... To tak na wstępie. A teraz przejdźmy do rzeczy, bo już nie mogłam się doczekać, by móc Wam zaprezentować ten nowy sweter wraz ze wszystkimi wersjami testerskimi.

Jeśli chodzi o konstrukcję, to sweter dzierga się od góry do dołu, częściowo w rzędach i częściowo w okrążeniach. Oczka na rękawy nabierane są z brzegów otworów na ręce w tułowiu, a następnie są przerabiane w okrążeniach.

Aby dżersej i motyw kwiatowy dobrze się układały, to należy je wykonywać drutami w różnych grubościach. Można oczywiście wszystko wydziergać jednym rozmiarem drutów, ale wtedy trzeba stopniować naprężenie włóczki. Prościej jest użyć drutów o parametrach podanych w opisie.

Fason swetra jest lekko oversizowy (luz 10 - 20 cm), ale nic stoi na przeszkodzie, by zrobić tułów węższy lub jeszcze szerszy. Dodatkowo można go sobie skrócić lub wydłużyć, albo zrobić węższe lub szersze rękawy. Różne możliwości, podane w opisie w formie wskazówek, czynią ten wzór bardzo uniwersalnym.

Zapraszam Was teraz do pooglądania wszystkich wersji testerskich. Po kliknięciu w imię lub nick testerki Blogger przekieruje Was na jej stronę na Ravelry, gdzie będzie można poczytać o szczegółach. 


1. Wersja moja, opisowa. Włóczka BELLE Drops w kol. 15, druty 3,5 mm (tę wersję wydziergałam tylko jednym rozmiarem drutów, bawiąc się z dzierganie luźniejsze i ciaśniejsze).


2. Wersja Joanny, z rękawami bez ażuru. Włóczka BELLE Drops w kol. 3, druty 3,5 mm. 


3. Wersja Marii. Włóczka BELLE Drops w kol. 7, druty 3,5 mm.


4. Wersja Doroty. Włóczka BELLE Drops w kol. 15, druty 3 mm.


5. Wersja Asi. Włóczka BELLE Drops w kol. 24 z paseczkami w kolorze jasnego beżu. Druty 3,5 mm.


6. Wersja Eli. Włóczka VISCOZA Kokonki w kolorze beżowym (dziergana 2 nitkami na raz), druty 4,5 mm.


7. Wersja Emilii. Włóczka bez nazwy (w składzie: bawełna, wiskoza i jedwab). Druty 3,75 mm.


8. Wersja Ani. Włóczka BELLE Drops w kol. 17. Druty 3,75 mm.


9. Wersja Lidii. Włóczka BELLE Drops w kol. 01, druty 3 mm.


10. Wersja Moniki. Włóczka BELLE Drops w kol. 17, druty 4 mm.


To teraz pokażę moje pozostałe wersje z różnymi modyfikacjami, bo wiadomo nie od dziś, że ja zawsze wykonuję więcej niż jedną wersję i że lubię eksperymentować z innymi włóczkami.

11. Wersja moja, dziergana z połączenia dwóch włóczek na raz, AMULET E-dziewiarka (100% merino) i SILKY Lana Gatto (100% jedwab). Druty 3,5 mm. 

Odradzam dzierganie z dwóch nitek na raz, bo to znacznie utrudnia cały proces tworzenia ażuru. Ale sweter wyszedł fajny i będę go nosić. Gdybym jednak miała go robić jeszcze raz, to użyłabym grubszych drutów. Dziergałam rozmiar 1, czyli takie XS/S i sweter jest na mnie bardziej dopasowany niż luźny. Zdjęć na mnie nie ma, bo się nie udały.


12. Wersja moja, prototypowa. Włóczka BELLE Drops w kol. 01. Druty 3,5 mm w tułowiu, a w rękawach 4 mm i 4,5 mm.

Włóczka zniosła wiele pruć i jeszcze nieźle wygląda. Początkowo fason miał być szerszy, więc ta wersja wymiarowo pasuje do rozmiaru 4 i w związku z tym ma mniej motywów ażurowych w tułowiu. Zdradzę Wam, że początkowo na bokach tułowia zastosowałam lekkie zwężenie. Jednak nie byłam wtedy przekonana czy to dobry pomysł, rzuciłam sweter w kąt i wykonałam wersję niebieską, która stała się podstawą opisu. Do prototypowej wersji podchodziłam jeszcze przynajmniej dwa razy, aż ostatecznie uzyskałam to, co widać na zdjęciach. Ta wersja ma zwężenie w tułowiu, co jest przydatne w dużym oversizie, ale opis nie zawiera takiej modyfikacji.





13. Wersja moja. Włóczka NOVENA Lang Yarns w kol. 14. Druty 4 mm i 4,5 mm w tułowiu oraz 4,5 mm i 5 mm w rękawach.

Kiedy wszystkie testerki pokończyły swoje swetry, przekazały mi swoje uwagi, a ja wszystko przeanalizowałam, to doszłam do wniosku, że muszę wydziergać jeszcze jedną wersję, na której będę mogła sprawdzić, czy zmiany dotyczące użycia różnego rodzaju drutów mają sens. 

Już od dłuższego czasu miałam ochotę na wykonanie tego projektu z zupełnie innej włóczki, jakiegoś moheru lub czegoś innego puchatego. Wybór padł na Novenę, leżącą w moich zapasach, która ma strukturę łańcuszkową i skład: 50% wełny, 30% alpaki i 20% poliamidu. 

Wykonałam próbkę, zblokowałam ją szpilkami. Wzór pięknie się otworzył, a ja już wyobrażałam sobie piękną i zwiewną dzianinę. Zaczęłam dziergać najmniejszy rozmiar (żeby było najszybciej), a chcę jeszcze podkreślić, że użyłam grubszych drutów, które zgodnie z opisem też zmieniałam na grubsze w odpowiednich miejscach. No i w pewnym momencie bardzo się zdziwiłam, bo sweter wychodził mi mniejszy od czarnego, który dziergany był w tym samym rozmiarze. Pomyślałam jednak, że skoro próbka się rozciągnęła, to sweter też się rozciągnie. Owszem, rozciągnął się na czas blokowania, a po kilku dniach powrócił do prawie pierwotnego stanu.

Na poniższym zdjęciu widać jaki miał być efekt końcowy i jak bardzo ta włóczka jest sprężysta. Na kolejnych widać co się dzieje z dzianiną, gdy się ją wypuści z rąk...




I taka oto przygoda mi się przytrafiła. Ale...

Nie ma co rozpaczać, bo po pierwsze okazało się, że pomysł z różnymi grubościami drutów jest strzałem w dziesiątkę, a po drugie rozmiar który ma w obwodzie tyle samo co obwód biustu też może dobrze wyglądać. 


Joanno, Mario, Doroto, Asiu, Elżbieto, Emilio, Aniu, Lidio i Moniko - dziękuję Wam za wykonanie pięknych swetrów, za miłą współpracę, terminowość, spostrzegawczość i rzetelność. Joanno i Aniu, Wam dziękuję za sprawdzenie angielskiej wersji. 

Opis wykonania swetra jest dostępny na Ravelry - TUTAJ i do 23 września br. będzie tańszy o 20%.
Jeśli w koszyku wpiszesz kod: WSPOMNIENIE to otrzymasz na ten wzór zniżkę aż 40%. Promocja ta potrwa do wtorku 19 września br., do północy czasu warszawskiego.