Strony

wtorek, 8 czerwca 2021

Ribbons and Bows...

 ... to mój najświeższy, tuż przed chwilą opublikowany projekt chusty mozaikowej.

Jestem z tego projektu szczególnie zadowolona, bo praca nad nim była dla mnie bardzo interesująca. 

Jak zwykle najpierw pojawił się pomysł na motyw mozaikowy, który miał się układać w ten jeden, konkretny sposób. To zweryfikowało całą resztę, czyli zdecydowało o kształcie chusty, wyglądzie brzegów i kierunku przerabiania. A kierunek jest nietypowy, ponieważ całość dziergana jest skosem od jednego bocznego rogu, do drugiego. 

Sporo czasu zajęło mi obmyślenie brzegów, bo uwielbiam mieć dopracowane detale. Jeśli znacie moje projekty, to wiecie, że często "odmalowuję" na brzegach dwukolorowe łańcuszki. Tutaj w górnym brzegu też takowy jest. Dolna krawędź chusty natomiast jest silnie naznaczona rysunkiem mozaiki. Odpowiednie wykończenie wymagało zastosowania konkretnych trików i technik, dzięki którym brzeg układa się w ząbki.

Taki brzeg aż prosi się o dołączenie frędzli, ale jak zobaczycie poniżej, chusta wygląda dobrze zarówno z frędzlami (o różnym wyglądzie), jak i bez.

Obie moje wersje powstały z włóczki ALPACA Drops. Od początku ten nieco etniczny wzór kojarzył mi się bardziej z włóczką alpakową, niż gładką merynosową. Zastosowanie tej włóczki i drutów 3,25 mm dało w efekcie chustę, która ma 200 cm długości i 60 cm szerokości (nie licząc frędzli o długości ok. 10 cm).

Zwykle w moich projektach można sobie dowolnie zmieniać rozmiar. Tym razem jednak rozmiar jest tylko jeden. Oczywiście można dziergać luźniej lub dobrać grubszą włóczkę i druty w większym rozmiarze, a wtedy uzyska się większą chustę.

To nie będę już przedłużać i pokażę wszystkie wersje testowe, a powstało ich kilka. Jeśli chcecie zobaczyć więcej zdjęć lub znaleźć informacje o zużyciu włóczki i rozmiarze konkretnej chusty, to zapraszam do kliknięcia imienia testerki, a blogger przekieruje Was do danego projektu na Ravelry.

1. Wersja moja - prototyp, włóczka Alpaca DROPS, druty 3,25 mm.


2. Wersja moja - włóczka Alpaca DROPS, druty 3,25 mm.





3. Wersja Moniki - włóczka Nord DROPS, druty 3,25 mm.

Monika ma "rękę" do frędzli, chwostów i innych ozdób. Od samego początku wiedziałam, że wymyśli w tym zakresie coś wyjątkowego, ale nie sądziłam, że wyjdzie jej to aż tak uroczo. Jestem zachwycona efektem. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy można zrobić mozaikowe frędzle, to odpowiedź znajdziecie poniżej.



4. Wersja Ani - włóczka Karisma DROPS, druty 5 mm.

Ania postanowiła zrobić chustę grubaskę, żeby mieć się czym porządnie owinąć w chłodniejsze dni. Jako że wzoru nie da się modyfikować pod względem liczby powtórzeń schematów, to użycie grubszej włóczki i grubszych drutów dało w efekcie chustę długą na 250 cm i szeroką na 88 cm. Cudna, zimowa wersja!



5. Wersja Amuszki - włóczka Alpaca i Delight DROPS, druty 3,5 mm.

Amuszkę od początku korciło, by użyć cieniowanej włóczki do tego projektu. Obawiałam się efektu końcowego, bo ze względu na kierunek przerabiania pasy koloru układałyby się pod innym kątem niż motyw mozaikowy. Z drugiej jednak strony byłam bardzo ciekawa, jakby to wyglądało w rzeczywistości. Amuszka postanowiła zaryzykować w miarę bezpieczny sposób i użyła włóczki z delikatnym cieniowaniem. Myślę, że wyszło pięknie!



6. Wersja Bożeny - włóczka Baby Wool i Exclusive GAZZAL, druty 3,5 mm.

Bożena użyła ciekawego zestawienia włóczek, z których jedna jest mieszanką akrylu, wełny merino i poliamidu, a druga jest mieszanką jedwabiu, merino i moheru. Jak widać, we wzorach mozaikowych można ze sobą mieszać różne przędze. W tej wersji widzimy też odwrócenie kolorystyki. Ciemniejszy kolor został wykorzystany jako tło, a jaśniejszy jako motyw mozaikowy. Piękna, soczysta, letnia wersja.


7. Wersja Joanny - włóczka Alpaca DROPS, druty 3,5 mm.

Joanna również użyła ciemniejszego koloru w tle i jaśniejszego w motywie mozaikowym. Użyła włóczki alpakowej, przez co pod względem struktury uzyskała efekt podobny do moich wersji, jednak brak frędzli uczynił jej wersję bardziej elegancką. Jest śliczna.




Opis wykonania tej chusty ma dwie wersje językowe: polską i angielską. W obu zastosowałam symbole dziewiarskie angielskie, ale w polskiej wersji językowej są one dokładnie wyjaśnione. W opisie znajdziecie instrukcje słowne "rząd po rzędzie" oraz niezależne od nich schematy graficzne. Dołączony został również tutorial technik, dzięki którym uzyskuje się ząbkowaty brzeg.

Opis chusty dostępny jest TUTAJ - klik.

Do soboty 12 czerwca będzie on tańszy o 20% bez wpisywania kodu.

Dla czytelników bloga dodatkowa promocja - 40% z kodem KOKARDKI i ta promocja potrwa tylko do północy 10 czerwca.

Promocje nie łączą się ze sobą!

Zapraszam!!!

Na koniec chcę jeszcze raz podziękować Monice, Ani, Amuszce, Bożenie i Joannie za chęć udziału w teście, miłą współpracę i wydzierganie pięknych chust. Dziękuję też Oli za pomoc przy gramatyce angielskiej i wyłapanie tych nieszczęsnych, zagubionych przecinków, których inni ze mną na czele, najczęściej nie dostrzegają.


20 komentarzy:

  1. Renatko, wymyśliłaś pięknej urody chustę o bardzo ciekawej konstrukcji i wyglądzie :)) wszystkie chusty są przepiękne. Każda jednak inna dzięki zastosowaniu różnych kolorów. Jak widać, można też kolor kontrastowy raz przerabiać jako ciemniejszy, raz jako jaśniejszy, wtedy jest zupełnie inny efekt. I to w mozaice też jest bombowe. A mozaikę dzierga się bardzo przyjemnie i wciąga :))) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniała chusta, w każdym wydaniu. Obietnica dopracowanych detali skłoniła mnie do zakupu. Bardzo podoba mi się też sposób dziergania chusty w poprzek, zrobiłam kiedyś jedną w taki sposób, najpierw szybko przybywa, a gdy dochodzi się do momentu, gdy mogłoby już nużyć to wtedy zaczyna ubywać:-) Serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że projekt Ci się spodobał. Niech Ci się go przyjemnie i bez znużenia dzierga :) Pozdrawiam.

      Usuń
  3. Piękna chusta! Pozwalająca puścić wodze fantazji jeśli chodzi o kolory. Przyglądam się wszystkim wersjom, próbując ocenić, czy bardziej [podoba mi się jasne tło, czy ciemne. Nie potrafię rozstrzygnąć.
    Wszystkie wersje testowe wyszły fantastycznie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. I to jest piękne w dziewiarstwie, że każdy może wykreować coś indywidualnie pod siebie.

      Usuń
  4. O matko ty naprawdę nie proznujesz 😁 dopiero co sweterek, a tu już chusta. Mozaika jak zawsze mnie zachwyca, wszystkie wersje kolorystyczne piękne, aż się prosi gdzieś tu o czerwony kolor, żeby była odrobina szaleństwa ☺️😉

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aniu, chusta była gotowa jeszcze przed sweterkiem, a na wczoraj była zaplanowana publikacja opisu.
      A czerwony kolor oczywiście jest w tym całym zestawie - to model opisowy 😀.

      Usuń
  5. Z ciekawości zajrzałam, kto jeszcze skomentował wpis o sweterku, a tu zaskoczenie - już jest nowy i cała kolekcja nowych pięknych chust. Bardzo ciekawa jest konstrukcja, zwykle chusty robione od boku są asymetryczne. Tu symetria trójkąta jest zachowana, ale wydłużony kształt jest wygodniejszy w noszeniu przy owinięciu szyi. Wszystkie chusty są kolorystycznie pięknie skomponowane, a moja słabość do mozaik w odcieniach szarości została nagrodzona kilkoma wersjami :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Prześliczne chusty! Można podziwiać godzinami a w głowie już powstają następne wersje kolorystyczne. Ach ta mozaika to prawdziwe szaleństwo:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Sliczne chusty, sliczne wzornictwo i modelki. Joasiu, pieknie wygladasz...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję w imieniu swoim i Testerek i potwierdzam, Joasia pięknie wygląda :)

      Usuń
  8. Reniu jesteś ARTYSTKĄ! Nie tylko przez duże "A", ale cała pisana dużymi literami;-)
    Cudny projekt!

    OdpowiedzUsuń
  9. Ależ kolorowo :0)
    Pięknie :0) i to wszystko przez Ciebie ;0)
    hihihi...
    Dzięki Tobie :0)
    Dziękuję Reniu 😘 za dopuszczenie do testowania, za zaufanie, i za to, że dzięki Tobie mam piękną chustę :0)
    Pozdrawiam cieplutko Reniu :0)

    OdpowiedzUsuń
  10. Ale mi się ta chusta podoba!

    OdpowiedzUsuń